8 maj

Krótsza przerwa między ciążami ryzykowna?

Nowe, szeroko zakrojone badania sugerują, że krótsza przerwa między dwiema ciążami wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia autyzmu u dziecka.

Po analizie życiorysów ponad 1,1 miliona dzieci, naukowcy odkryli, że dłuższa przerwa między ciążami w przeciągu 5 lat może być powiązana z rosnącymi przypadkami powszechnego występowania zaburzeń neurorozwojowych.

„Opierając się na obecnym, najlepszym dostępnym dowodzie, wygląda na to, że idealny okres między ciążami – czas pomiędzy narodzinami starszego rodzeństwa i poczęciem młodszego dziecka wynosi od 2 do 5 lat, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia autyzmu” – powiedział autor badań, dr Agustin Conde-Agudelo. Jest badaczem Centrum Współpracy Światowej Organizacji Zdrowia na Uniwersytecie Valle w Cali, w Kolumbii.

„Powiązania między krótkim okresem między ciążami a autyzmem i innymi zaburzeniami neurorozwojowy są nieznane”, dodał Conde-Agudelo. Zauważył, że naukowcy wierzą, że sposób żywienia oraz inne czynniki również mogą odgrywać pewną rolę. Jednakże, badania nie dowodzą, że dłuższa lub krótsza przerwa między ciążami powoduje autyzm, wydaje się tylko, że istnieje pewien związek między tymi dwoma czynnikami. Badania zostały opublikowane online 7 kwietnia oraz w majowym numerze czasopisma Pediatrics.

Około 1 na 68 amerykańskich dzieci jest diagnozowanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, według Amerykańskiego Centrum Nadzoru Chorób i Prewencji. Zaburzenie zazwyczaj ujawnia się przed 3 rokiem życia i wiąże się z trudnościami w zakresie socjalizacji i komunikacji, a także z powtarzalnymi zachowaniami. W 2013 roku wszystkie rodzaje autyzmu zostały skupione pod jednym parasolem diagnostycznym, włączając w to zespół Aspergera o łagodniejszym przebiegu.

Większość zaburzeń neurorozwojowych, w tym autyzm, jest powodowana przez szereg skomplikowanych czynników. Są to: czynniki genetyczne, środowiskowe, zdrowotne i behawioralne oraz okołoporodowe, twierdzą badacze w pobocznych notatkach. Conde-Agudelo i jego ekipa zrecenzowali siedem większych badań nad powiązaniem pomiędzy krótkim okresem między ciążami a autyzmem. Badacze odkryli, że dzieci urodzone przez kobietę w przeciągu mniej niż 12 miesięcy przerwy są prawie dwukrotnie bardziej narażone na rozwój autyzmu niż dzieci urodzone w trzyletnim lub większym odstępie czasowym. Trzy sposród tych badań wskazały również na istotną relację pomiędzy długim okresem przerwy między ciążami i autyzmem, zwłaszcza w przypadku dwóch łagodniejszych zaburzeń, nazywanych kiedyś zespołem Aspergera i całościowym zaburzeniem rozwoju.

Tymczasem, badania sugerują również, że krótszy okres przerwy między ciążami jest powiązany ze wzrostem ryzyka opóźnień rozwojowych, mózgowego porażenia dziecięcego, które mogą wpłynąć na ruchy ciała, koordynację mięśniową i zachowanie równowagi.

Conde-Agudelo twierdzi, że on i inni badacze spekulują, że niski poziom kwasu foliowego u matki pomiędzy dwoma ciążami w niedalekim czasie może odgrywać rolę w wyższym ryzyku wystąpienia autyzmu. Kwas foliowy jest niezbędny we właściwym rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego u płodu, dlatego matkom radzi się brać preparaty suplementujące kwas foliowy podczas trwania ciąży.

Choć dłuższe przerwy między ciążami są potencjalnie powiązane z autyzmem, Conde-Agudelo uważa, że pokrewne czynniki, takie jak: niepłodność, nieplanowana ciąża i matczyne, słabe punkty mogą wpływać na ryzyko wystąpienia autyzmu.

Dr Paul Wang, starszy vice prezydent i przewodniczący medycznych badań na zlecenie Autism Speaks powiedział, że więcej badań jest koniecznych by zrozumieć, jak dożywianie wpływa na przebieg ciąży, włącząjąc w to występowanie autyzmu u nowonarodzonych dzieci. Nazwał ostatnie doniesienia „ostrożną oceną innych badań na ten temat” i powiedział, że nie jest zaskoczony ich rezultatami.

„Punktem wyjścia jest to, że zdrowie matki przed ciążą i w jej trakcie jest naprawdę bardzo ważne”, podsumował Wang.

Żródło: http://health.usnews.com/