20 maj

Naukowcy planują szeroko zakrojone badania nad autyzmem

Z powodu rosnącej liczny diagnoz ASD w Stanach Zjednoczonych, Fundacja Simona postanowiła znaleźć metodę badawczą, która przyspieszy badania nad zaburzeniami.

Fundacja Simona promującą badania nad autyzmem dla wiedzy, w skrócie SPARK, skupia się na zbieraniu DNA oraz informacji zarówno od ludzi z autyzmem, jak i członków rodziny. To największe studium nad autyzmem w historii, biorąc pod uwagę, że badacze planują pobrać próbki od 50 tysięcy ludzi w ciągu trzech lat.

Podczas, gdy dokładna przyczyna autyzmu jest nadal nieznana, uznaje się, że jest to kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych. The Washington Post podaje, że naukowcy znaleźli dotychczas około 50 do 70 genów, które mogłyby wiązać się z autyzmem (stan na kwiecień 2016).  Jednakże, w grę mogą wchodzić setki genów, więc zbieranie próbek DNA od dużej grupy ludzi jest jednym ze sposobów, by zidentyfikować te geny.

Według Disability Scoop, ci, którzy chcą uczestniczyć w projekcie, mogą wejść na stronę SPARK i wypełnić kwestionariusz on-line, co zajmie około 20 minut, razem z zebraniem wywiadu medycznego i rodzinnego. Dostarczenie próbki DNA jest dobrowolne, poprzez próbkę dostarczoną pocztą. Należy ją poślinić przed odesłaniem.

To, co czyni SPARK unikatowym, jest skala działalności fundacji oraz ilość zaangażowanych osób. Strona SPARK podaje, że ma ponad 20 szkół i centrum badań, które współpracują, rekrutując ludzi. W ramach badania już zebrano próbki od ponad 2000 ludzi, a badacze mówią, że są na dobrej drodze by osiągnąć cel 50 tysięcy osób. Z próbkami DNA i rezultatami z kwestionariusza, SPARK może poczynić postępy w zrozumieniu i czynników genetycznych, i czynników środowiskowych autyzmu.

SPARK rozszerza świadomość i wynosi badania nad autyzmem na wyższy poziom.  Czy chcesz odebrać rolę w badaniu? A może chcesz wesprzeć nas finansowo?

Źródło: tutaj