[RECENZJA] Jerold J. Kreisman „Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline”, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kolejną już książką o tematyce borderline jest książka Jerold J. Kreisman „Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline” wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autor specjalizujący się w terapii zaburzeń osobowości z pogranicza, może być znany niektórym ze swojej pierwszej książki pn. „Nienawidzę cię! Nie odchodź!„, również poświęconej BPD (Borderline Personality Disorder). Osobowość z pogranicza lub osobowość borderline to stosunkowo częsta diagnoza psychiatryczna. Może dziwić wspominanie o niej w serwisie poświęconym spektrum autyzmu, lecz nie każdy wie, że wiele kobiet w spektrum autyzmu otrzymuje błędną diagnozę osobowości borderline, zanim otrzyma właściwą diagnozę spektrum autyzmu. Wynika to z zadziwiająco podobnych reakcji, często jednak podszytych niewiedzą na temat intencji mówiącego, a nie rozchwianiem emocjonalnym. Dlatego jej lektura może się okazać kopalnią wiedzy na temat własnych reakcji obronnych.
Książka ma charakter niezwykle praktyczny. Przybliża specyfikę osobowości z pogranicza – dążenia do bliskości przeplatanego odpychaniem. Mnogość przykładów dialogów i rozmów – zarówno takich generujących skrajne reakcje, jak i uspokajających pozwala lepiej zrozumieć specyfikę komunikacji osoby z osobowością borderline. Jej głównym zasobem jest jednak nowatorska i prosta metoda SET-UP, uwzględniająca trzy filary komunikacji: wsparcie, empatię oraz prawdę. Liczne przykłady takich dialogów w praktycznych sytuacjach pozwalają obniżać napięcie oraz nie eskalować niepotrzebnych konfliktów. Zrozumienie i szacunek stanowią bowiem klucz do udanej komunikacji z każdym człowiekiem. Autor pokazuje jej skuteczność na przykładzie komunikacji z różnymi stronami konfliktu, m.in. dziecka, partnera, czy partnerki. Dobór studiów przypadków pokazuje, że borderline dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Książka ta stanowi lekcję uważności i komunikacji. Pokazuje, jak bardzo emocje wypuszczone spod kontroli mogą zaszkodzić wzajemnemu porozumieniu. Dlatego lektura tej książki może okazać się bardzo przydatna dla każdego – nie tylko specjalisty czy osoby zmagającej się z tym wyzwaniem.
Weronika Janiak