19 cze

Latająca Akademia AWF – poznański projekt wolontariatu koleżeńskiego

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu we współpracy z innymi partnerami od 1 stycznia 2015 roku prowadzi na terenie województwa wielkopolskiego akcję wolontariatu koleżeńskiego „Latająca Akademia AWF. Wolontariat przygotowuje do zatrudnienia osoby z ASD”, do którego wciąż poszukiwani są wolontariusze.

Głównym celem akcji jest umożliwienie dorosłym osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nawiązanie relacji z rówieśnikami, a długoterminowym  – przygotowanie ich do podjęcia zatrudnienia.

Wolontariuszami mogą być uczniowie szkół średnich lub wyższych. Aby zaangażować się w charakterze wolontariusza projektu, należy przede wszystkim odbyć kilkugodzinne przeszkolenie oraz zawrzeć kontrakt o współpracy z Zespołem Koordynującym Akcję i rodzicami, określający okres udziału w projekcie, z zawartym imieniem i nazwiskiem osoby, nad którą wolontariusz sprawuje opiekę oraz liczbą godzin sprawowania wolontariackich obowiązków (np. zajęć). Wolontariusz ma prawo wyboru osoby z ASD, z którą chce współdziałać na zasadach koleżeńsko-przyjacielskich.

Do innych obowiązków wolontariusza należy: informowanie rodziców/opiekunów osoby z ASD przed każdymi zajęciami o ich miejscu, formie zajęć i dokładnej godzinie powrotu z zajęć, uczestnictwo w grupach wsparcia, informowanie Zespołu Koordynującego Akcję o swoich spostrzeżeniach (postępach i trudnościach związanych ze współpracą z osobą z ASD i jego rodziną).

Formularz zgłoszeniowy, regulamin oraz kontakt dostępne są odpowiednio tutajtutaj.