28 lis

Suzanne O’Sullivian „Wszystko jest w twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych”

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego wydało w tym roku również książkę dotykającą niewidocznego bólu pod postacią chorób psychosomatycznych.

Suzanne O’Sullivian to lekarz neurolog z wieloletnim doświadczeniem, która w swojej, wydanej na polskim rynku książce „Wszystko jest w twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych” odsłania kulisy leczenia dolegliwości związanych z mózgiem, nerwami i całością układu nerwowego. Szczególnie wiele miejsca w swojej książce poświęca jednak bólowi somatycznemu o podłożu psychicznym, określanym mianem bólu psychosomatycznego.

Na książkę składa się przedmowa autorki oraz dziesięć anonimowych przypadków klinicznych. Przedmowa autorki pokazuje jej stopniowe dochodzenie do zrozumienia, jak duże znaczenie ma odpowiednie podejście do sfrustrowanego pacjenta, odsyłanego od lekarza do lekarza. Dzieli się swoim doświadczeniem w leczeniu, pokazując, jak ważne jest odzwierciedlenie zdarzeń, które miały miejsce w okresie wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. O ile większość danych uległa zmianie na potrzeby zachowania anonimowości, o tyle kanwa historii jest bardzo barwnie i wiernie odwzorowana. Autorka zaprasza na całkiem długą wędrówkę po różnych przejawach chorób psychosomatycznych (książka już na pierwszy rzut oka wydaje się obszerna) – wstrząsających, zdumiewających, nie zawsze zakończone całkowitym happy endem. Co może się wydać ciekawe, to fakt, że większość chorób psychosomatycznych jest diagnozowana przez neurologów, ze względu na objawy wskazujące na choroby układu nerwowego i stawów (np. bóle głowy, bóle stawów, mrowienia, przemieszczające się bóle, drgawki, omdlenia, a nawet utrata władzy w nogach wynikająca z desperackiej konwersji fizycznego bólu na psychiczny).

„Wszystko jest w twojej…” jest opisana niezwykle przystępnym językiem, dzięki czemu precyzyjnie odsłania tajemnice ludzkiego mózgu i pokazuje częste reakcje pacjentów i bliskich na diagnozę. Można w tych historiach zaobserwować wiele prawidłowości – skrywane w głębi serca traumy, szkodliwe (choć w dobrej wierze) kroki podejmowane przez bliskich, wreszcie – wyparcie dolegliwości przez samego pacjenta, któremu nierzadko sporo czasu zajmuje akceptacja jego stanu. Stanowi ona pierwszy krok do wyzdrowienia, choć samo leczenie chorób psychosomatycznych bywa – ze względu na ich złożoność – bardzo trudne i wymagające wielu środków. Stąd biorą się częste błędne diagnozy, zagrażające w niektórych przypadkach zdrowiu samych pacjentów. Jest lekturą tyleż fascynującą, co przerażającą i skłaniającą do refleksji nad koniecznością dbania o swoje zdrowie psychiczne i prawidłowe wyrażanie emocji. Dlatego z jej dobrodziejstw i ponadczasowego przesłania skorzysta każdy – nie tylko wykwalifikowany specjalista, czy osoba o wrażliwym układzie nerwowym.

Taka historia może się w dzisiejszych czasach zdarzyć każdemu z nas lub w naszym otoczeniu, bez względu na wiek, płeć, czy nawet stan zdrowia.

Weronika Miksza