28 sty

[ZAPOWIEDŹ] Polska premiera „Explaining Humans” dr. Camilli Pang, Grupa Wydawnicza Relacja, 2022

Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią książki dr Camilli Pang „Jak działają ludzie…”, której premiera odbyła się 19 stycznia. Recenzja pojawi się u nas wkrótce na stronie.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie macie osobowości białkowe? Jak komórki rakowe mogą uczyć nas współpracy albo jak studiowanie fotoniki może pomóc oswoić swoje lęki? Na te pytania odpowie Wam dr Camilla Pang (rocznik 1992), najmłodsza w historii laureatka prestiżowej Nagrody Naukowej Royal Society za rok 2020 dla najlepszej książki popularnonaukowej.

Jestem zbyt „normalna” w porównaniu z ludźmi stereotypowo autystycznymi i zbyt dziwna w porównaniu z ludźmi neurotypowo normalnymi – dlatego postrzegam samą siebie jako tłumaczkę między dwoma światami, w których żyję. Camilla Pang

„Jak działają ludzie. Co nauka może nam powiedzieć o życiu, miłości i relacjach” to wyjątkowa książka, a zarazem wnikliwa eksploracja ludzkiej natury i norm społecznych dokonana przez osobę, która przez wiele lat żyła niejako na ich marginesie.

Pang swoje wspomnienia życiowe, dorastanie z wykrytym ASD, ADHD i zespołem GAD twórczo wykorzystała w swojej akademickiej ścieżce naukowej,  nakładając swoje doświadczenia jako soczewkę do poznawania ludzkiego zachowania. Przyglądanie się jej neuroatypowości to fascynujący przewodnik po nauce i świecie, ale też wskazówki, jak dzięki zrozumieniu siebie i innych możemy prowadzić szczęśliwsze życie.

Nie masz czasem wrażenia, że jesteś kimś innym w pracy, a kimś innym w domu? To zupełnie jak białko w strukturze czwartorzędowej, które dostosowuje się do warunków i kontekstu.

Doktor biochemii w fascynujący i popularyzatorski sposób wskazuje, że białka w naszym ciele mogą pomóc zrozumieć ludzkie reakcje i interakcje. Cząsteczki białkowe porównuje do drużyny piłkarskiej, a zjawisko refrakcji do soczewki ułatwiającej rozumienie lęków. Relacje międzyludzkie są dla Pang, jak nauki o komórkach, ale potrafi o nich pisać bez nużącej akademickości.

W swojej pierwszej książka Camilla Pang wykorzystała unikalną wiedzę i język nauki, aby zanalizować codzienne interakcje, w tym: podejmowanie decyzji, rozwiązywanie i unikanie konfliktów czy uprzejmość i empatię. „Jak działają ludzi” to prawdziwy koktajl neuroróżnorodności dla wszystkich czytelników.

O autorce:

Dr Camilla Pang jako ośmiolatka otrzymała następującą diagnozę – zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD i zespół lęku uogólnionego. Dorastała w wieloetnicznej rodzinie (jej ojciec jest Chińczykiem, matka pochodzi z Hiszpanii). Nie rozumiała większości ludzkich zachowań, emocji, nie wychwytywała sygnałów z otoczenia. Czuła, jakby nie dostała od nikogo instrukcji obsługi człowieka.

Teraz, uzbrojona w doktorat z biochemii (University College London), dr Camilla Pang rozprawia się z naszymi niejednoznacznymi zwyczajami społecznymi i identyfikuje, co tak naprawdę oznacza bycie człowiekiem. Obecnie Pang kontynuuje pracę naukową i pracuje nad modelami obliczeniowymi pozwalającymi rozpoznać choroby neurologiczne. W 2021 otrzymała Nagrodę Royal Society z książkę „Explaining Humans” jako najmłodsza w historii badaczka.

Fot. Debbie Rowe (Guardian)

Camilla Pang, Jak działają ludzie. Co nauka może nam powiedzieć o życiu, miłości i relacjach

Tłum. Aleksandra Weksej

Wydawnictwo Relacja